Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W Świętajnie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary wojen

2017-11-10 14:38:20 (ost. akt: 2017-11-10 22:02:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W przededniu Święta Niepodległości na obelisku w centrum Świętajna uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary wojen. Zastąpiła poprzednią, która upamiętniała zastrzelonego na służbie funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej.

Tuż przed południem (10.11) uczestnicy uroczystości w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej w Olecku ruszyli pod pomnik usytuowany w centrum Świętajna. Po odegraniu hymnu państwowego wszystkich zebranych witał wójt gminy Andrzej Kisiel, który później wspólnie z Romualdem Ciechowiczem, księdzem proboszczem parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie, odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom wojen.

Po części oficjalnej odbyła się msza święta w kościele. Uświetniły ją poczty sztandarowe OSP w Świętajnie i Szkoły Podstawowej w Świętajnie.
Na zakończenie mszy krótki wykład wygłosił dr Marek Góryński. Przypomniał w nim najważniejsze wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Przypomnijmy, że w centrum Świętajna od ponad 50 lat stał pomnik poświęcony Janowi Dutkowskiemu - funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej, który został zastrzelony w 1946 roku w czasie pełnienia obowiązków służbowych.

Po wejściu w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu, m.in. poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, wójt gminy Świętajno zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię w sprawie pomnika.
Według IPN pomnik powinien być rozebrany. Władze gminy Świętajno zdecydowały się jednak na odnowienie pomnika i wymianę znajdującej się na nim tablicy. Obecnie pomnik jest poświęcony ofiarom wojen.
ZM
Przeczytaj także:
Zastrzelony milicjant nie będzie już miał swojego pomnika
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Także #2377738 | 91.233.*.* 19 lis 2017 20:49

  Także znacznie lepszy od napisu na pomniku w centrum Wydmin gdzie hołd oddano bandytom i mordercom cywilnych mieszkańców Zań , Zaleszan, Szpaków na Białostocczyźnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ogólnie #2373880 | 91.233.*.* 14 lis 2017 08:49

   Pomimo, że ten nowy napis jest zbyt ogólny ale i tak jest lepszy od poprzedniego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Patriota #2372921 | 31.0.*.* 12 lis 2017 19:01

   Panie Wójcie chylę czoła i dziękuję, że ogarnął Pan szacunkiem i hołdem wszystkich Polaków, którzy walczyli o Naszą tożsamość, narodowość i tak oczekiwaną wolność. To podzìękowaniw wszystkim bezimienny za złożoną ofiarę ich życia byśmy cieszyli się wolnością i szanowany narodem w Świecie. Nie nazwiska lecz czyny bezimiennych poległych wywalczyły to czym dziś możemy się cieszyć. Cześć wszystkim poległym w imię Polski!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Rozwiązanie #2372708 | 91.233.*.* 12 lis 2017 12:45

    Rozwiazanie salomonowe. uznanie dla wójta. Ale też powinna być nauka odnośnie stawiania pomników. Bo opbecnie z jednej skrajności przechodzi się na drugą. Zeby przy nastepnej zmianie opcji politycznej nie zaczęto zmieniać napisów na pomnikach smoleńskich czy np na pomniku w centrum Wydmin. Wszystko możliwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. wsiun #2372678 | 83.6.*.* 12 lis 2017 12:18

     Żeby nie młodzież szkolna i oficjeli to d...a chlup. Starzy chyba do Niemiec i Anglii do roboty wyjechali.

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (35)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages