Sobota, 17 marca 2018. Imieniny Reginy, Patryka, Zbyszka

Uczcili rocznicę Bitwy pod Gajrowskimi

2018-03-01 13:12:46 (ost. akt: 2018-03-01 13:24:22)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Obchody 72. rocznicy największej bitwy partyzanckiej w powojennej historii Mazur rozpoczęły się we wsi Dunajek, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową.


Uroczystości odbyły się w piątek 16 lutego. Poprzedziło je spotkanie historyka IPN Michała Ostapiuka z uczniami Szkoły Podstawowej w Świętajnie.

Oficjalna część obchodów odbyła się we wsi Dunajek, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w Bitwie Pod Gajrowskimi. Później w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie odbyła się msza święta w intencji Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Z kolei w świetlicy wiejskiej we Wronkach Michał Ostapiuk oraz Bogusław Łabędzki przybliżyli zebranym historię i losy żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

Następnie uczestnicy obchodów wyjechali do miejsc pamięci - do Gajrowskich w miejsce pierwszego pochówku żołnierzy NZW i pod pomnik poświęcony Bohaterom Bitwy pod Gajrowskimi, a następnie do Orłowa pod Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbył się Apel Pamięci z udziałem Kompani Honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,

Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny zespołu „Świętowiacy”.

Bitwa pod Gajrowskimi była największą bitwą partyzancką w powojennej historii Mazur. 16 lutego 1946 roku w lasach w okolicach Wydmin około 130 żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zostało zaatakowanych przez sowieckie wojska NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W walkach zginęło około 20 żołnierzy polskiego podziemia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przykład Wieliczek pokazuje #2462398 | 83.9.*.* 14 mar 2018 13:53

  W tej miejscowości jak widać większość to ludzie normalni / na razie / - oby przed wyborami głupota nie wzięła górą i nie trzeba będzie KOMUŚ się przypodobać - no bo jak to - przy urzędzie, na oczach rządzących . Niektórym w Polsce nawet czołgi jako pomniki przeszkadzają. Ludzka głupota u Polaków nie zna granic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. no i po co to wszystko ? #2458759 | 83.9.*.* 11 mar 2018 05:50

   W Wieliczkach ko. Olecka (jeszcze nie rozwalony) stoi pomnik upamiętniający mord na milicjantach a dokonali tego " bohaterowie " z N.S.Z. . Sąsiad mordował sąsiada , czy to było normalne ? Młodzi chłopcy , mieli po 20 lat i zginęli , po co ? i za co ? za to że byli milicjantami . Dzisiaj rozwala się im pomniki a za bandziorów którzy mordowali ks. odprawia mszę św. Czy to jest normalne ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (11)

   1. Ciekawe. #2458460 | 91.233.*.* 10 mar 2018 14:03

    Ciekaw e jak w Hrubieszowie uczczono kolejną rocznicę wspólnego napadu na to miasto.Dokonali to zaprzyjaxnioe oddziały WIN pod dowództwem Stera i Wiktora wspólnie z zaprzyjaxnionymi sotniami UPA Czausa , Dudy i jara pod wspólnym dowództwem komandira Prirwy. Prawdziwa przyjaźn "bojowa"

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. 91-233 do 91-233 #2458316 | 91.233.*.* 10 mar 2018 10:28

    Pod postem "Mam nadzieje" mój polemista o tej samej końcówce IP 91-233 dał odpowiedź "Też mam nadzieję".Oczywiście zgodnie z modą dostałem porcję 'starych komuchów" ,ale to to standart czasów obecnych. Myslalem ze nic mnie już nie zaskoczy ale pewien wpis to dla mnie nowość. Gość oczywiście opluł PRL- to także stadart , ale wpis o tym ze "robotniów wciągano na siłe i podstepem do PZPR" to jeszcze nie pojawił się dotychczas w żadnej obecnej publikacji. To coś zupełnie nowego. Dla mnie wniosek jest jeden. Po prostu mój polemista "zatwardziały wróg komuny" i zwolennik jej rozliczenia za pomocą gilotyny musiał się dopatrzyc w dokumentach rodzinnych że tatus i dziadziuś pracując w PGR nalezeli do PZPR ,a byc może i któryś był I-szym sekretarzem POP. Trzeba wiec stworzyc teorię o "podstepnym " wciągnięciu robotnika żeby mieć czysty ideologicznie życiorys.Co jeszcze nowego? -bo już wiele słyszałem ale jak widać pomysłowosć w tworzeniu przeinaczonej historii nie zna granic

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Ponowienie apelu do młodziezy #2458274 | 91.233.*.* 10 mar 2018 09:13

    Apeluje o przeczytanie winternecie chociazby Wikipedii o wyczynach tych 'bohaterów" głowne ich 'walki" to rozbicie urzedu gminy, powieszenie chłopa , rozstrzelanie milcjanta, napady na sklepy , napady na banki (Lalek) zabieranie kasy , nakładanie na ludzi kontrybucjoi ( haraczy) To dppiero "herozim' czyym wobec takiego "bohaterstwa" było zdobyciue wału Pomorskiego - pewnie- niczym.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (51)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages